image

A++ energinės klasės būsto privalumai

2022-02-12

A++ energinės klasės daugiabučiai – ne tik mažesnės sąskaitos už šildymą, bet ir žingsnis tvaresnio gyvenimo link

Tvarumo siekis tampa vis aktualesnis visose gyvenimo srityse. Aktyviai ieškoma būdų, padedančių sumažinti žalingą poveikį aplinkai, efektyvesnių ir gamtai draugiškesnių energijos bei kitų resursų naudojimo galimybių. Įmonių grupės „Infra Group“ specialistų teigimu, aukštos energinės klasės būstas ne tik padeda sutaupyti daugiau energijos ir sumažinti išlaidas, bet ir prisideda prie aplinkos tausojimo bei mūsų planetos išsaugojimo.

Nors aukštesnės energinės klasės pastato statyba brangesnė, keičiantis vartotojų būsto pasirinkimo tendencijoms, auga energetiškai efektyvių pastatų poreikis, tad statytojai siūlo vis efektyvesnes medžiagas ir sprendimus. Investuojant į aukštos energetinės klasės būstą, sumažinamos jo eksploatacinės išlaidos, nes energetiškai efektyvesnis pastatas užtikrina mažesnį energijos poreikį. Pagal šiuo metu keliamus A+ ir A++ klasių reikalavimus apšiltintų pastatų būstų eksploatacija yra žymiai pigesnė nei žemesnių klasių.

Reikalavimai A++ klasės būstui

Pagrindinis A++ energinės klasės būsto skirtumas – atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas. Daugiau negu 50 proc. energijos šios energetinės klasės pastate turi būti iš atsinaujinančios energijos. Šiam tikslui gali būti naudojamas biokuras, vėjo ar saulės elektrinės, geoterminiai ištekliai.

Kiti svarbūs A++ energinės klasės reikalavimai – privalomos geresnės atitvarų šiluminės savybės norminiams savitiesiems nuostoliams užtikrinti ir mažesnės energijos sąnaudos šildymui. A++ klasės pastatai turi vartoti apie 10 proc. mažiau šiluminės energijos jų šildymui (higienos normas atitinkančiai vidaus patalpų temperatūrai palaikyti) negu A+ klasės pastatai. Taip pat numatytas aukštesnis vėdinimo sistemos su rekuperacija energinis naudingumas – A++ klasės pastatuose, kuriuose yra įrengta mechaninė vėdinimo sistema su rekuperacija, šių vėdinimo įrenginių rekuperatoriaus naudingumas turi būti didesnis (A+ klasės pastatams – min. 75 proc., A++ – min. 80 proc.) ir ventiliatorių elektrinė galia 1 m3 orui turi būti mažesnė lyginant su A+ klasės pastatais (A+ klasės pastatams – 0,55 Wh/m3, o A++ – 0,45 Wh/m3). Šis reikalavimas yra švelnesnis atskirų srautų rekuperatoriams. Karšto vandens ruošimo sistemų naudingumo ir energijos šaltinių efektyvumo rodikliai A++ energinės klasės pastatuose taip pat turi būti iki 15 proc. aukštesni nei su A+ klasės.

Kokią vertę A++ energinės klasės būstas turės gyventojams?

Specialistų teigimu, lyginant su A+ klasės daugiabučiais, šildymas A++ klasės būsto gyventojams kainuos apie 10 proc., o lyginant su senos statybos daugiabučiais – daugiau kaip 50 proc. mažiau. Reikalavimai vėdinimo sistemoms užtikrins gerą butų mikroklimatą, juose neužsilaikys kvapai. Iš išorės filtruojamas oras padės išvengti drėgmės perteklio patalpose (pelėsio).

Remiantis specialistų prognozėmis, energetiškai efektyvių pastatų, išsiskiriančių gerai apgalvotais techniniais ir šiluminiais parametrais ir charakteristikomis, naudojančių efektyviausią inžinerinę sistemą, besiremiančių atsinaujinančios energijos šaltiniais vis daugės ir ilgainiui jie taps kasdienybe.